O tym, jak ważny jest sen – wie chyba każdy z nas. O potrzebie wysypiania się nie trzeba szczególnie nikogo przekonywać. Zwłaszcza, że w łóżku spędzamy niemal 1/3 doby. Dlatego też warto zadbać o to, aby nawet w niewielkim mieszkaniu wygospodarować przestrzeń, która będzie służyła nam jako sypialnia. Urządzając ją należy natomiast zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które wpływają na komfort zasypiania i jakoś snu.
Dlatego z przyjemnością podzielimy się z Wami radami jak urządzić wnętrze, które kojarzone jest z wypoczynkiem i relaksem. Jak stworzyć je we własnym mieszkaniu? Przygotowaliśmy wskazówki, które przydadzą się posiadaczom kawalerek, ale też mieszkań dwu-, trzy- lub czteropokojowych, które znajdują się w ofercie Osiedla Poznańskiego.
Kluczową rolę odgrywa to, na czym śpimy. Oczywiście, najlepiej, – jeśli mamy do dyspozycji samodzielną sypialnię, w której możemy wstawić solidne łóżko z wygodnym materacem. Wybierając stelaż i materac powinniśmy pamiętać, że dla dwóch osób powinny liczyć, co najmniej 160 centymetrów szerokości i być ustawione tak, aby dostęp był możliwy z dwóch stron. Nie warto decydować się też na zbyt niskie łóżko, ponieważ może powodować trudności przy wstawaniu. Warto natomiast zastanowić się nad twardością materaca – jest ona określana w parametrze H, przy czym H2 zalecane jest dla osób ważących do 80 kilogramów (wyższe cyfry dla większej wagi) oraz sposobem wypełnienia. Obecnie, jako najlepsze rozwiązanie wskazuje się sprężyny kieszonkowe, które są dosyć elastyczne i dostosowują się do naszej pozycji podczas snu.
Co, kiedy wybierzemy kawalerkę lub oddamy naszą sypialnie pociechą? Jak urządzić dwufunkcyjny salon?
Kiedy pokój dzienny w nocy staje się naszą sypialnią – powinniśmy pochylić się nad wyborem sofy, która będzie w takim mieszkaniu dwufunkcyjna. Należy wówczas zwrócić uwagę na rozmiary sofy już po jej rozłożeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest sofa rozkładana do przodu, ponieważ mają jeden duży materac, co zdecydowanie poprawia komfort snu. Zdarza się, że w mieszkaniach miejsce sofy zajmują wersalki, ale te z powodu braku materace zupełnie nie sprawdzają się, jako mebel do spania.
Mamy też kilka sprawdzonych wskazówek jak optycznie powiększyć sypialnię w mieszkaniu. Powszechnie znanym jest powiększanie przestrzeni dzięki zawieszeniu lustra na frontach szafy czy też ścianie. Podobny efekt uzyskamy poprzez zamocowanie półek z książkami oraz pojawienie się w sypialni ramek ze zdjęciami. Rzeczywiste powiększenie sypialni zapewni natomiast decyzja o szafie wnękowej pod zabudowę. Coraz częściej sypialnia staje się miejscem przechowywania w mieszkaniu dzięki powierzchni pod łóżkiem, którą można zagospodarować na skrzynie z pościelami, ręcznikami czy innymi tekstyliami. Atutem mieszkań z rynku pierwotnego jest właśnie swobodna aranżacja wnętrz i przestrzeni, z czego warto skorzystać. Przy tej okazji podpowiemy, więc też, jak sprawić, aby sypialnia stałą się przytulna i była miejscem wypoczynku. Choć trendy wciąż się zmieniają, istnieje kilka ponadczasowych tipów. To przede wszystkim kolor ścian – jasny, ciepły – szczególnie polecane są beże oraz pastele, które warto łączyć z drewnem w jasnych odcieniach. Bezsprzecznie w sypialni powinny pojawić się ozdobne tekstylia – poduszki, koce i narzuty, ale też dywany oraz firany i zasłony. W ich przypadku można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i koloru. Warte uwagi są także kwestie oświetlenia mieszkania, w tym oświetlenie sypialni – wybór ciepłej barwy sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.
Elementem dekoracyjnym, ale także wpływającym, na jakość snu są rośliny doniczkowe. W ich wyborze można sugerować się tym, czy i które rośliny oczyszczają powietrze oraz dotleniają pomieszczenie – te dwa czynniki mają ogromny wpływ, na jakość naszego snu. Do sypialni wybieraj rośliny spośród sukulentów, kaktusów lub zdecyduj się na kwiaty takie jak: fikus, dracena, skrzydłokwiat, lawenda, jaśmin czy orchidea.